Działalność przedsiębiorców w obliczu odpowiedzialności karnej za fakturowanie
Komentarz
Witold Modzelewski
Od 1 marca 2017 r. weszły w życie przepisy kodeksu karnego, które wprowadziły nowe przestępstwa fakturowe i ewidencyjne: są to przestępstwa przeciwko dokumentom zagrożone karą do ośmiu lat więzienia, a w przypadku określonym w art. 277a nawet do 25 lat więzienia. Przepisy te zmieniają całkowicie hierarchię problemów podatkowych rodzących ryzyko odpowiedzialności karnej. Wystawianie lub posługiwanie się fakturami, jeżeli zostały one podrobione lub przerobione albo poświadczają nieprawdę, może być przestępstwem pospolitym, do których nie mają zastosowania przepisy art. 16 i 16a kodeksu karnego skarbowego wykluczającego karalność. Wszystkie osoby uczestniczące w wystawianiu lub posługiwaniu się tymi fakturami muszą zrozumieć sens tych przepisów i podjąć działania mające na celu zapobieżenie popełnienia tych przestępstw.
W związku z tym, że przestępstwa określane w nowym art. 270a i 271a kodeksu karnego można popełnić tylko fakturami w rozumieniu art. 2 pkt 31 ustawy z 11 marca 2004 r., szczególnego znaczenia nabiera wiedza na temat fakturowania dla potrzeb podatku od towarów i usług. Kodeks...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta