Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inny system czasu pracy dopiero po zmianie regulaminu

12 października 2017 | Praca i ZUS | Marek Rotkiewicz

Przepisy wewnątrzzakładowe nie muszą odnosić się do stosowanego w firmie systemu czasu pracy tylko wtedy, gdy jest to system podstawowy. Każdy inny trzeba wprowadzić układem zbiorowym, regulaminem pracy lub obwieszczeniem.

- W regulaminie pracy mamy zapis, że praca jest wykonywana od poniedziałku do piątku w godz. 8–16. Nie ma tam nic na temat systemów czasu pracy. Czy w związku z tym możemy wprowadzić dla niektórych pracowników indywidualne rozkłady czasu pracy, gdzie świadczyliby pracę w niektóre dni po 10, a w niektóre dni po 6 godzin? – pyta czytelniczka.

Nie, dla takiej zmiany niezbędna jest wcześniejsza zmiana regulaminu. To, na co wskazuje czytelniczka, byłoby systemem równoważnego czasu pracy, który powinien być jasno przewidziany w regulaminie.

Przy braku zapisów

Zgodnie z art. 150 § 1 k.p. systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10876

Wydanie: 10876

Spis treści
Zamów abonament