Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wodociągi zasilane słońcem

12 października 2017 | Życie Regionów | Iwona Trusewicz
Uruchomiona przez Przedsiębior- stwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie instalacja składa się z 480 modułów zajmujących powierzchnię 0,28 hektara
źródło: AdobeStock
Uruchomiona przez Przedsiębior- stwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie instalacja składa się z 480 modułów zajmujących powierzchnię 0,28 hektara

Choć Olsztyn to nie Australia, to i tu można wykorzystać słońce do produkcji czystego i tańszego prądu.

Fotowoltaika robi coraz większą furorę w miastach, których władzom nie jest obojętna dbałość o środowisko i czyste powietrze. Technologia przetwarzająca światło słoneczne na prąd zaczyna być stosowana nie tylko w krajach bogatych w słoneczne dni, ale też na północnej półkuli, w tym w Polsce.

W miastach ogniowa fotowoltaiczne mogą zasilać parkomaty, lampy uliczne, sygnalizację świetlną, układy pomiarowe na stacjach rozdziału gazu, ropy czy produkować prąd dla przedsiębiorstw, szkół, szpitali itp. W Europie liderem w produkcji prądu ze słońca wcale nie są Włochy czy Hiszpania, ale Niemcy, którym fotoogniwa dostarczają tyle prądu, ile wynosi cała produkcja polskich elektrowni konwencjonalnych. Mamy więc tu kogo gonić.

W tym roku w Olsztynie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10876

Wydanie: 10876

Spis treści
Zamów abonament