Roszczenia pracowników mniej i bardziej zasadne
Pracodawca może się spotkać z zarzutami zatrudnionych, nawet jeśli działa w celu poprawy komfortu ich pracy. Część z nich może być uzasadniona.
Okulary do wymiany
REFUNDACJA
Określenie w przepisach wewnętrznych, jak często pracownik ma prawo do zwrotu kosztów zakupu okularów korygujących wzrok nie oznacza, że firma nie powinna tej refundacji wypłacić wcześniej, gdy zajdą szczególne okoliczności.
- W grudniu 2016 r. na podstawie zalecenia lekarza medycyny pracy wyrobiłam okulary do pracy przy komputerze (+ 2,5, + 2,5). Otrzymałam dofinansowanie z zakładu pracy. W krótkim czasie zaczęłam w tych okularach gorzej widzieć na jedno oko. 20 kwietnia br. lekarz okulista (w państwowej placówce) stwierdził wadę w tym oku (+ 3,25). W związku z tym konieczne było wykonanie drugich okularów (zgodnie ze skierowaniem), za które musiałam zapłacić. Zarządzenie dyrektora przewiduje, że pracownik może się ubiegać – nie częściej niż raz na 2 lata – o zwrot kosztów zakupu okularów korygujących wzrok, przeznaczonych do pracy przy obsłudze monitora ekranowego, w kwocie nieprzekraczającej 300 zł, jeżeli wykonuje pracę na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy, a potrzebę stosowania okularów do tej pracy stwierdził lekarz medycyny pracy podczas badań wstępnych, okresowych lub kontrolnych. Ponadto na wniosek pracownika dyrektor kieruje pracownika na badania profilaktyczne w ramach medycyny pracy, jeżeli zatrudniony uważa, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta