Więzienia wystraszyły alimenciarzy
Możliwość łatwego pozwania za zaległe alimenty zmusiła wielu dłużników do regulowania zobowiązań.
Coraz więcej dłużników alimentacyjnych zaczyna płacić na swoje dzieci. Z najnowszego raportu przygotowanego przez Krajowy Rejestr Długów wynika, że we wrześniu do rejestru trafiło 650 nowych alimenciarzy. Dla porównania w marcu tego roku wpisano do niego aż 2,5 tys. nowych dłużników. Ponadto kwota ich zaległości alimentacyjnych zmniejszyła się ze 180 mln zł na wiosnę do 106 mln zł obecnie.
Skąd ten spadek? Wszystko wskazuje na to, że jest to efekt zaostrzenia przepisów art. 209 kodeksu karnego dotyczącego uchylania się od obowiązku alimentacyjnego. Obecne przepisy mówią, że jeśli zaległość ojca lub matki zobowiązanych do świadczenia przekroczy równowartość trzymiesięcznych alimentów, można złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
– Kobiety chętnie składają takie wnioski. Zauważyłyśmy, że coraz więcej matek się tymi rozwiązaniami interesuje – mówi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta