Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Giełda dała zarobić i to jeszcze nie koniec

12 października 2017 | Ekonomia
Oprocentowanie lokat spada, więc wycofujemy z nich pieniądze. trafiają na zakupy mieszkań
źródło: Rzeczpospolita
Oprocentowanie lokat spada, więc wycofujemy z nich pieniądze. trafiają na zakupy mieszkań

finanse | Indeksy na GPW mogą jeszcze zyskiwać, szczególnie te grupujące mniejsze spółki. To dość ryzykowny segment rynku, ale istnieje dla niego alternatywa. maciej rudke

Wzrost indeksów na GPW robi wrażenie. Przez rok WIG20 zyskał 45 proc., WIG 37 proc., mWIG40 23 proc. Jest szansa na ciąg dalszy?

– Hossa na zagranicznych giełdach trwa już dziewiąty rok i od niedawna zawitała na GPW. Na świecie mamy inflacyjną fazę hossy, oznacza to rosnącą inflację i wysoki apetyt inwestorów na ryzyko – mówi Tomasz Wyłuda, doradca inwestycyjny ING Banku Śląskiego.

Dlatego, jego zdaniem, powinniśmy na GPW zobaczyć jeszcze kilka kwartałów hossy. – W dłuższej perspektywie zbliżamy się jednak do korekty, która w mniejszym stopniu powinna dotknąć WIG20 ze względu na to, że nie brał udziału we wcześniejszych wzrostach – uważa Wyłuda.

Inni eksperci wskazują, że potencjał do zwyżek mają małe spółki, głównie z indeksu sWIG80, którego notowania od roku tkwią w miejscu. Problemem są nie tak dobre, jak oczekiwano, wyniki firm z tego sektora (z powodu rosnących kosztów pracy i surowców).

Ale poza czynnikami fundamentalnymi widoczny był też zaburzony balans popytu i podaży akcji tych spółek. Napływy netto do funduszy akcji polskich małych i średnich firm są również ujemne (ubyło 285 mln zł przez rok), a na domiar złego podaż była zwiększona, bo inwestorzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10876

Wydanie: 10876

Spis treści
Zamów abonament