Podatnik nie musi rozliczać wsparcia z UE
Unijne dofinansowanie dla producentów owoców oraz warzyw za wycofanie ich z rynku i bezpłatne przekazanie np. bankom żywności nie zwiększa podstawy opodatkowania VAT.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 7 września 2017 r. (VIII SA/Wa 440/17).
Stan faktyczny
Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne i jest czynnym podatnikiem VAT. W swoim gospodarstwie produkuje owoce, w tym jabłka. Wskazał, że w związku z wprowadzeniem rosyjskiego embarga, m.in. na owoce i warzywa z krajów unijnych, UE wprowadziła mechanizm zapewniający możliwość uzyskania nadzwyczajnych tymczasowych środków wsparcia dla producentów owoców i warzyw.
W związku z brakiem możliwości rynkowej sprzedaży części jabłek wyprodukowanych w gospodarstwie skorzystał z wprowadzonych przez UE, a realizowanych przez Agencję Rynku Rolnego, programów tymczasowego wsparcia. Podkreślił, że warunkiem uzyskania dofinansowania było wycofanie owoców ze sprzedaży i przeznaczenie ich do bezpłatnej dystrybucji. Spełnił warunki określone w specjalnym rozporządzeniu Rady Ministrów z 4 września 2014 r. Wycofał jabłka, posortował oraz zapakował i dostarczył własnym transportem do banków żywności. Otrzymał dofinansowanie i w związku z tym naliczył i odprowadził VAT.
Miał jednak wątpliwości czy postąpił słusznie. Chciał zwłaszcza wiedzieć czy otrzymane dofinansowanie dotyczące owoców (jabłek) zwiększało podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy o VAT. Sam uważał, że dofinansowanie nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta