Podatek „galeryjny” dotkliwy także dla właścicieli biur
Branża obawia się wątpliwości interpretacyjnych i płacenia za puste przestrzenie.
Podatek minimalny od nieruchomości komercyjnych, obowiązujący od początku tego roku, zyskał przydomek „galeryjnego", jako że zarzuca mu się bycie substytutem porzuconej przez rządzących idei podatku obrotowego dla sieci handlowych. Jednak zgodnie z ustawą danina obejmuje również powierzchnie biurowe.
Jeszcze na etapie ubiegłorocznych prac legislacyjnych branża zgłaszała liczne zastrzeżenia do ustawy. Od ponad miesiąca przepisy mają już zastosowanie praktyczne. Analitycy Cushman & Wakefield zidentyfikowali kilka problemów, z jakimi będą się borykać właściciele obiektów komercyjnych.
Danina od pustostanów
– Podstawą opodatkowania jest przychód z tytułu własności środka trwałego, któremu, zgodnie z decyzją ustawodawcy, odpowiada ewidencyjna początkowa wartość budynków. Miesięczna wysokość podatku płacona w formie zaliczki to 0,035 proc. księgowej wartości początkowej budynku pomniejszonej o 10 mln zł – mówi Piotr Capiga, associate w dziale powierzchni biurowych Cushman & Wakefield. – W przypadku, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta