Na piętrowe magazyny musimy jeszcze poczekać
Czynnikiem ryzyka dla tempa rozwoju rynku jest mała dostępność pracowników, których potrzeba do obsługi magazynów.
W 2017 r. całkowite zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce przekroczyły 13,5 mln mkw. Deweloperzy oddali ponad 2,3 mln mkw., co daje wzrost rzędu 20 proc. Tempo przyrostu jest tym samym wyraźnie wyższe niż w przypadku biur i obiektów handlowych, a nawet rozgrzanego segmentu mieszkaniowego.
W ślad za popytem
Dobra koniunktura zachęca do kolejnych inwestycji. Prologis, lider pod względem łącznych zasobów, w ub.r. oddał do użytku pięć inwestycji o łącznej powierzchni 93 tys. mkw., czyli relatywnie niewiele na tle rynku.
– W ubiegłym roku skoncentrowaliśmy się na zagospodarowaniu portfela i podpisaliśmy umowy najmu obejmujące rekordową powierzchnię blisko 941 tys. mkw. Przygotowywaliśmy też trzy duże projekty, z którymi ruszamy w tym roku. Współczynnik powierzchni niewynajętej w Polsce sięga 3,8 proc., to najniższy poziom w historii. To skłania nas do kolejnych inwestycji – komentuje Paweł Sapek, senior vicepresident w Prologisie, odpowiadający za inwestycje w Polsce.
Plany obejmują rozbudowę parku w podwarszawskich Jankach o 120 tys. mkw. wobec 98 tys. obecnie. – Południe Warszawy staje się nowym punktem ciążenia na magazynowej mapie stolicy – podkreśla Sapek....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta