Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Park kulturowy pozwala dbać o wizerunek grodu

16 lutego 2018 | Nieruchomości | Adam Roguski
Stare miasto w Krakowie jest parkiem kulturowym. To oznacza poważne ograniczenia dla przedsiębiorców prowadzących hotele czy restauracje.
źródło: AdobeStock
Stare miasto w Krakowie jest parkiem kulturowym. To oznacza poważne ograniczenia dla przedsiębiorców prowadzących hotele czy restauracje.

Można ujarzmić dziką reklamę, narzucić wygląd szyldów i witryn.

Coraz więcej dużych miast dba o swoje reprezentacyjne miejsca, powołując do życia parki kulturowe. Objęto nimi m.in.: ulicę Piotrkowską w Łodzi, Krupówki w Zakopanym, stare miasta we Wrocławiu i w Krakowie.

– Dla prowadzących restauracje lub hotele oznacza to szereg ograniczeń np. co do wyglądu ogródków piwnych czy szyldów – mówi Piotr Dzik z Izby Gospodarczej Restauratorów i Hotelarzy. – Ale i tak się opłaca. Z reguły bowiem są to dobre lokalizacje, a więc i klientów nie brakuje – podkreśla.

Bez topless w klubie

Park kulturowy jest formą ochrony krajobrazu oraz zabytków. Powołuje go do życia rada gminy (miasta) w formie uchwały na podstawie art. 16 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W uchwale określa się zazwyczaj: wygląd i zasady wieszania szyldów, sytuowanie i rodzaj reklam, prowadzenie działalności gospodarczej. Miasta mogą też zakazać niektórych form zarobkowania – w Krakowie i Wrocławiu nie wolno prowadzić działalności o charakterze erotycznym, np. tańców topless w klubach nocnych.

Uchwała w sprawie utworzenia parku kulturowego ma charakter prawa miejscowego, a więc trzeba jej przestrzegać. W przeciwnym razie grożą kary, a mianowicie: grzywny, ograniczenia wolności i aresztu.

W Krakowie park obejmuje historyczne centrum miasta: obszar otoczony Plantami Krakowskimi wraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10979

Wydanie: 10979

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament