Oddelegowanie do zakładu podatkowego to obowiązki dla pracodawcy i pracownika
Jeżeli wynagrodzenie za pracę najemną cudzoziemca jest wypłacane przez zakład lub stałą placówkę w miejscu wykonywania czynności, czyli w Polsce, to podlega ono opodatkowaniu od pierwszego dnia pobytu tej osoby w naszym kraju.
Przepisy polskiej ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług przewidują, że z delegowaniem pracownika na terytorium Polski mamy do czynienia w przypadku gdy pracodawca zagraniczny (tj. mający siedzibę oraz prowadzący znaczną działalność gospodarczą w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej), kieruje tymczasowo pracownika do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
- w związku z realizacją umowy zawartej przez pracodawcę zagranicznego z podmiotem prowadzącym działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- w oddziale lub przedsiębiorstwie należącym do grupy przedsiębiorstw, do której należy ten pracodawca, prowadzącym działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- działając jako agencja pracy tymczasowej.
Bardzo istotnym elementem definicji delegowania jest element jego tymczasowości. Nie można stwierdzić, że delegowanie ma miejsce gdy pracownik zatrudniony u pracodawcy zagranicznego wykonuje pracę na stałe, czy też przez z góry nieokreślony czas.
Przykład
Delegowanie nie ma miejsca gdy zagraniczny pracodawca zatrudnia w Polsce przedstawiciela handlowego w związku ze stałym prowadzeniem sprzedaży na jej terytorium.
Należy prowadzić dokumentację...
Na pracodawcę zagranicznego nałożony został obowiązek składania do Państwowej Inspekcji Pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta