Biblioteka na peronie pierwszym
Dworce to już nie tylko węzły komunikacyjne, ale i centra kulturalne, edukacyjne, rozrywkowe. Samorządy coraz częściej przejmują nieczynne obiekty lub współpracują z koleją na terenie działających stacji.
bartosz klimas
Stację Kultura w Rumi PKP dzielą z miejską Biblioteką Publiczną im. Floriana Ceynowy. Kolej wyremontowała budynek kosztem ponad 5 mln zł, wnętrze czytelni, stanowiące blisko 80 proc. powierzchni stacji, sfinansowano z programu Biblioteka+Infrastruktura Bibliotek, prowadzonego przez Instytut Książki. Na 1500 mkw. znalazły się wypożyczalnie, pracownie plastyczna i fotograficzna, sale konferencyjne. Efekt: nagroda za najlepiej zaprojektowane wnętrze w międzynarodowym konkursie Library Interior Design Awards w 2016 r.
Biblioteka łączy się z poczekalnią, bo dworzec wciąż pełni swoje funkcje, pasują tu więc nawiązania do symboliki kolejowej. Wzrok przyciąga dworcowy zegar, stojące na parterze sofy tworzą przedział jak w wagonie.
Stare po nowemu
Nagrodzony projekt jest dziełem Jana Sikory, który w rozmowie z „Rzeczpospolitą" podkreśla, że projektowanie w starym budynku (dworzec w Rumi wzniesiono pod koniec lat 50. XX w.) nakłada na twórcę ograniczenia, jednak zazwyczaj to właśnie one stanowią inspirację.
– W przypadku starego budynku jest bardzo ważne, by odszukać takie powiązania między pierwotną a nową funkcjonalnością, które będą wartością dodaną, a nie utrudnieniem – mówi architekt.
„Wartości dodane" sprawiają, że – jak zauważa Krystyna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta