Kto ma szansę na stały angaż w urzędzie
Najdłużej na stałe zatrudnienie, minimum rok, musi czekać pracownik służby cywilnej. W samorządzie na sprawdzenie urzędnika wystarczy pół roku. „Okres próbny" nie jest natomiast wymagany przez ustawę o pracownikach urzędów państwowych.
Małgorzata Jankowska
Ustawa o pracownikach urzędów państwowych (dalej uopup) nie zawiera żadnych wskazówek dotyczących rodzajów umów zawieranych z zatrudnianymi osobami. Dlatego, należy w tym zakresie stosować przepisy Kodeksu pracy (kp). Chociaż w samej uopup brak jest odesłania do przepisów kodeksowych, to zgodnie z art. 5 kp, jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy kodeksu stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami. Oznacza to, że osoby przyjmowane do pracy w urzędach objętych zakresem stosowania tej ustawy mogą być zatrudniane zarówno na okres próbny, na czas określony (w tym na zastępstwo) jak i na czas nieokreślony, a więc na wszystkie wymienione w kodeksie pracy rodzaje umów o pracę.
O rodzaju kontraktu decyduje w tym przypadku pracodawca, a jedyne ograniczenia, jakie w tej kwestii obowiązują, wynikają z kodeksu pracy, zwłaszcza z art. 251 kp, który określa maksymalny okres trwania zatrudnienia na czas określony (33 miesiące) oraz maksymalną liczbę (trzy) tego rodzaju umów, jakie mogą być zawarte z jednym pracownikiem.
Jak sprawdza samorząd
Bardziej precyzyjna jest ustawa o pracownikach samorządowych (dalej uops). Zgodnie z nią, stosunek pracy pracownika samorządowego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta