Rozwiązanie starej umowy terminowej na nowych zasadach
Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony przed zmianą przepisów należy liczyć według przejściowych reguł. Ma tu znaczenie staż pracy przypadający po 21 lutego 2016 r.
- Mam umowę o pracę zawartą jeszcze w 2014 r. na czas określony do 30 czerwca 2018 r. Pracodawca chce jednak jeszcze w kwietniu br. wypowiedzieć mi tę umowę. W umowie mam zapisane, że strony uzgadniają możliwość jej wcześniejszego wypowiedzenia za 14-stodniowym wypowiedzeniem, a jako podstawę tego zapisu wskazano art. 33 kodeksu pracy. Podobno jednak zmieniły się przepisy kodeksu pracy i chyba jest już inaczej. Pracodawca twierdzi, że skoro taki jest zapis w umowie, to wypowiadając mi umowę może zastosować te dwa tygodnie. Czy ma rację? – pyta czytelnik.
22 lutego 2016 r. weszły w życie znaczące zmiany kodeksu pracy, w tym także w odniesieniu do umów zawartych na czas określony, a także zasad ich wypowiadania. Skreślono m.in. wzmiankowany przepis art. 33 k.p. Obecnie, niezależnie od rodzaju umowy (z wyjątkiem tych zawartych na okres próbny), dla ustalenia okresu wypowiedzenia odpowiednie zastosowanie ma art. 36 § 1 k.p., zgodnie z którym okres...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta