Przygotujmy się na fale upałów
Jeśli temperatura w letnich miesiącach będzie nadal wzrastać, niektóre rejony świata przestaną być zdatne do życia.
malwina użarowska
Setki osób straciło życie, gdy w lipcu 2006 r. Kalifornię ogarnęła duszna fala upałów. Najbardziej ucierpieli starsi i ludzie w domach pozbawionych klimatyzacji. 84-letnia kobieta z Sacramento umarła przy drzwiach wejściowych, ściskając w ręku klucze. Z powodu przegrzania organizmu we własnej sypialni zakończył życie weteran II wojny światowej. Wiele osób zginęło na otwartej przestrzeni – jak turysta na szlaku Pacific Crest, przy którym znaleziono puste butelki po wodzie.
Fale upałów nie oszczędziły Europy. W 2003 r. pochłonęły 70 tys. ofiar. Wielu starszych mieszkańców Paryża upiekło się na śmierć we własnych mieszkaniach usytuowanych na wyższych piętrach. Siedem lat później Rosja straciła z powodu gorącego lata co najmniej 10 tys. obywateli.
Według artykułu „Przytłoczeni: fale upałów rosną, narażając mieszkańców miast na niebezpieczeństwo" opublikowanego w kwietniu w Science News z roku na rok upały przynoszą coraz większe żniwo. National Weather Service podał, że w 1986 r. liczba zgonów spowodowanych gorącem wynosiła w Stanach Zjednoczonych 3979 osób, czyli więcej niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta