Delegowanie do Rumunii tanie i niezbyt skomplikowane
Płaca minimalna jest w Rumunii niższa niż w Polsce. Delegowanym tam z naszego kraju nie można jednak zapłacić mniej niż 2100 zł. Trzeba im przy tym zapewnić dłuższe okresy odpoczynku, przysługujące według rumuńskich przepisów.
W praktyce obserwujemy duże zainteresowanie tematyką delegowania pracowników do Rumunii. Polscy przedsiębiorcy wskazują, że współpraca z tym krajem to kierunek z ogromnym potencjałem. Już teraz Rumunię określa się jako jednego z największych odbiorców polskich towarów. Warto się zatem przyjrzeć bliżej, jakie faktycznie warunki musi spełnić pracodawca, aby delegując swoich podwładnych do tego kraju nie narazić się tamtejszym władzom.
Dwie umowy...
Z punktu widzenia rumuńskich organów, które miałyby oceniać legalność delegowania, istotne są dwie umowy. Pierwsza to umowa o pracę pomiędzy delegowanym a polskim pracodawcą, druga – to umowa cywilnoprawna między pracodawcą a rumuńskim podmiotem, na rzecz którego faktycznie podwładni będą świadczyli pracę na terenie tego kraju.
... i podporządkowanie
Istotne jest, aby między pracownikami delegowanymi a polskim pracodawcą były zachowane podstawowe cechy stosunku pracy, o których mowa w art. 22 § 1 kodeksu pracy, w tym aby istniało podporządkowanie pracownika. Jeśli nie można potwierdzić istnienia tego stosunku zależności, to rumuńskie organy kontroli mogą uznać, że między pracownikiem delegowanym a podmiotem z siedzibą w Rumunii nawiązał się stosunek pracy. W związku z tym to ta spółka będzie uważana za pracodawcę i to ona będzie musiała ponosić wszelkie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta