Wcale nie tak trudno kupić grunt na wsi
Wiele osób bez kwalifikacji rolnych dostaje zgodę na zakup ziemi uprawnej.
Anna Krzyżanowska
30 kwietnia mijają dwa lata od momentu, kiedy zasady obrotu ziemią rolną zostały zmienione. Dziś swobodnie sprzedać i kupić można działkę rolną o powierzchni poniżej 0,3 ha. Większe nieruchomości co do zasady mogą nabywać jedynie rolnicy indywidualni. Pozostali muszą już pytać o zgodę dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – następcy zlikwidowanej Agencji Nieruchomości Rolnych. Ten zaś wyrazi zgodę na transakcje ziemią rolną, jeśli zainteresowany nabyciem spełni kryteria określone w ustawie (więcej patrz ramka).
I choć eksperci podnoszą, że sprzedaż gruntów rolnych w ciągu ostatnich dwóch lat zdecydowanie spadła, statystyki pokazują, że wielu nierolników, którzy jednak zdecydowali się wystąpić o zgodę do KOWR, pozytywnie przeszło weryfikację.
Przeregulowanie
I tak w samym 2017 r. o zgody wystąpiono 17 716 razy, w 13 975 sprawach decyzje zakończyły się po myśli wnioskodawców. Do marca 2018 r. ci zaś złożyli 5094 podania – a zgód na nabycie wydano 4108.
– Wysoki procent decyzji pozytywnych mnie cieszy. Może być też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta