Rzecznik przedsiębiorców pomoże firmom w sporach z urzędami
Z końcem kwietnia weszły w życie przepisy o rzeczniku małych i średnich przedsiębiorców. Organy, do których się zwróci będą miały 30 dni na poinformowanie go o podjętych działaniach lub zajętym stanowisku.
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców (dalej: rzecznik) ma stać na straży praw mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców definicje >I2 i działać na rzecz realizacji zasad: wolności działalności gospodarczej, pogłębiania zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej oraz bezstronności i równego traktowania.
Będzie powoływany przez prezesa Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki, na 6-letnią kadencję. Rzecznik będzie mógł wykonywać swoje zadania przy pomocy zastępcy, a także ustanowić pełnomocników terenowych spośród pracowników biura Rzecznika.
Podjęcie czynności przez rzecznika następuje z urzędu lub na wniosek. Z wnioskiem do rzecznika będą mogli zwracać się przedsiębiorcy lub organizacje przedsiębiorców.
Przykład:
Załóżmy, że przedsiębiorca zwróci się do rzecznika o podjęcie czynności. Po zapoznaniu się z wniesionym wnioskiem, może on:
- podjąć czynności,
- wskazać wnioskodawcy przysługujące mu prawa i środki działania,
- przekazać sprawę według właściwości albo
-odmówić podjęcia czynności (w takim przypadku rzecznik zawiadomi o tym wnioskodawcę, uzasadniając swoje stanowisko).
W razie podjęcia czynności, rzecznik zbada, czy na skutek działania lub zaniechania organu administracji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta