Sprzedaż przedmiotów z warsztatów terapii zajęciowej poza VAT
Aby uznać świadczenie za odpłatną dostawę towarów, musi istnieć związek pomiędzy dokonaną dostawą a otrzymanym wynagrodzeniem.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 25 stycznia 2018 r. (sygn. 0114-KDIP1-2.4012.698.2017.2.JŻ) rozstrzygnął kwestię opodatkowania VAT sprzedaży produktów wytworzonych przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej (WTZ). Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiła gmina, która z dniem 1 stycznia 2017 r. dokonała centralizacji rozliczeń VAT wraz ze swoimi jednostkami organizacyjnymi. Jedną z jednostek objętych centralizacją jest gminny ośrodek pomocy społecznej, który z kolei prowadzi warsztat terapii zajęciowej. WTZ wykonuje rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. WTZ jest w 90 proc. finansowany ze środków PFRON i w 10 proc. ze środków gminy.
Podstawową formą działalności WTZ jest prowadzenie terapii zajęciowej, polegającej m.in. na organizowaniu beneficjentom prac z uwzględnieniem ich zainteresowań, umiejętności i możliwości. Ponadto terapia uzupełnia także zajęcia ruchowe. Jednym z elementów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta