Pozycja rzecznika dyscyplinarnego zależy od urzędu
Pociągnięcie urzędnika państwowego mianowanego do odpowiedzialności dyscyplinarnej bez udziału rzecznika dyscyplinarnego jest niemożliwe. Jednak o tym czy zostanie ono wszczęte i tak zdecyduje kierownik urzędu.
Małgorzata Jankowska
Inaczej niż w służbie cywilnej, w urzędach administracji publicznej podlegających pod ustawę o pracownikach urzędów państwowych (dalej uopup) nie ma jednej ścieżki pociągania zatrudnionych w nich osób do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Istotny status urzędnika
Urzędnicy państwowi zatrudnieni na podstawie umowy o pracę podlegają, bowiem odpowiedzialności porządkowej, na zasadach określonych w kodeksie pracy, której zastosowanie nie wymaga powoływania żadnych dodatkowych ciał (jedno lub wieloosobowych) takich jak komisje dyscyplinarne i rzecznik dyscyplinarny. Natomiast urzędnicy mianowani za naruszenie obowiązków pracownika ponoszą odpowiedzialność porządkową lub dyscyplinarną. Ta ostatnia wymaga nie tylko powołana wymienionych „ciał", ale również stosowania określonej w ustawie o pracownikach urzędów państwowych i wydanym na jej podstawie rozporządzeniu procedury. Chodzi tu o rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego wobec urzędników państwowych oraz w sprawie komisji dyscyplinarnych i rzeczników dyscyplinarnych (DzU nr 145, poz. 1628; dalej rozporządzenie dyscyplinarne).
Jedną z głównych postaci tej procedury jest rzecznik dyscyplinarny urzędu, który w postępowaniu dyscyplinarnym posiada...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta