Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od dotacji na tworzenie innowacji po granty na ich wdrażanie

25 maja 2018 | Biznes i finanse | Michał Kołtuniak

Firmy nie tylko będą mogły zdobyć środki na zlecanie jednostkom badawczym i naukowym modernizacji ich wyrobów lub technologii, ale także – po pozytywnym zakończeniu etapu usługowego – uzyskać pieniądze na praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy.

W programie „Inteligentny rozwój", współfinansowanym ze środków unijnych, część pieniędzy zarezerwowano na inicjatywę, mającą nakłaniać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa do nawiązywania współpracy z sektorem naukowo-badawczym. Chodzi o działanie o numerze 2.3.2 „Bony na innowacje dla MSP". Jego głównym celem jest stymulowanie współpracy pomiędzy sektorem nauki i gospodarki. Finansowanie, jakie mogą otrzymać przedsiębiorcy, obejmuje usługi realizowane przez jednostki naukowe na rzecz firm z sektora MSP. Usługi te powinny przyczyniać się do rozwoju innowacyjnych (nowych lub znacząco ulepszonych) wyrobów, usług, technologii lub projektów wzorniczych (etap usługowy). Przez sporządzenie tego ostatniego rozumie się opracowanie cech technicznych, użytkowych i estetycznych wyrobu zmierzające do wprowadzenia go do obrotu.

Ten rodzaj wsparcia jest oferowany przedsiębiorcom już od dłuższego czasu. Ostatnio jednak działanie 2.3.2 zyskało dodatkowy wymiar, co może być dodatkową zachętą dla przedsiębiorców, aby skorzystać z jego środków. Mianowicie działanie zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy obejmuje wspomniane usługi prorozwojowe świadczone przez sektor naukowy. Drugi, który wolno realizować po pozytywnym zakończeniu pierwszego, obejmuje wsparcie prac wdrożeniowych. Innymi słowy, firma może uzyskać dofinansowanie na praktyczne wykorzystanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11060

Wydanie: 11060

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament