Bogaci i biedni bardziej równi
Społeczeństwo | Nierówności dochodowe w Polsce znacząco spadły – wynika z badań GUS. Ale badania nie uwzględniają krezusów – wytykają ekonomiści. Anna Cieślak-Wróblewska
Prawie 3090 zł wnosił dochód rozporządzalny w 2017 r. w przeliczeniu na osobę wśród 20 proc. najbogatszych gospodarstw domowych. To o 4,7 razy więcej niż 665 zł uzyskiwanych średnio w grupie 20 proc. rodzin najbiedniejszych. Różnica jest spora, ale rok wcześniej bogaci mieli do dyspozycji 5,2 razy więcej niż biedni, a w 2013 r. – aż 6,7 razy więcej. Spadek tej relacji świadczy o istotnym obniżeniu zróżnicowania dochodów w Polsce – zauważają eksperci GUS w publikacji „Sytuacja gospodarstw domowych w 2017 r.".
Mniej nierówności
Zresztą to niejedyny wskaźnik pokazujący, że spadają nierówności dochodowe Polaków. GUS wyliczył też, że w gospodarstwach 20 proc. osób najbogatszych skumulowanych było 38,6 proc. dochodów całej badanej zbiorowości, podczas gdy jeszcze w 2013 r. było to 42 proc. Za to zwiększył się udział w ogólnym dochodzie rodzin w najgorszej sytuacji materialnej – do 8,2 proc. w 2017 r. z 6,2 proc. w 2013 r.
W efekcie spada zróżnicowanie dochodów w gospodarstwach domowych mierzone współczynnikiem Giniego. W 2017 r. jego wartość wyniosła 29,8 i po raz pierwszy od co najmniej 2005 r. było to mniej niż 30 pkt.
– To oczywiście dobra wiadomość – komentuje Cezary Wójcik, prof. SGH. – A co jest tego przyczyną? Myślę, że główny powód to silny spadek bezrobocia i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta