Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stoimy w rozkroku między dwiema cywilizacjami

07 lipca 2018 | Plus Minus | Piotr Witwicki
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa

Mikołaj Ziółkowski, organizator Festiwalu Open'er Straciliśmy trzech, może czterech artystów przez zamieszanie wokół ustawy o IPN. W szczycie afery 
i międzynarodowej burzy medialnej nowojorskim agentom nie zależało, żeby dany wykonawca pojawił się w Polsce.

PM: To, co teraz pijesz, to sojowe latte?

Jako wegetarianin od 27 lat mam spory mandat, żeby powiedzieć: tak, pijmy sojowe. Jest zdrowsze i bardziej ekologiczne. Aczkolwiek ja sam robię to bardzo rzadko.

Tu nie chodzi o zdrowie, tylko o symbole.

Jeżeli ktoś stawia zarzut, że się pije kawę z mlekiem sojowym, to informuję, że świat jest gdzie indziej. To jest sztuczne podgrzewanie konfliktu pomiędzy światem agrarnym a mieszczańskim.

Agrarnym?

Zastanówmy się nad przytykiem o sojowym latte. Jaka jest jego treść? Jaka logika? Przecież świetnie, że ktoś pije taką kawę, bo jego ślad ekologiczny jest mniejszy, a to mleko jest zdrowsze. To ma być zarzut, że ludzie żyją w nowoczesny sposób i piją dobrą kawę? To jest kabaret i narracja, która została wprowadzona w kontrze do zdrowego rozumu. Tak, Open'er jest festiwalem mieszczańskim. I bardzo dobrze. Tylko historia polskiego mieszczaństwa jest stosunkowo ograniczona. Nasze społeczeństwo było w dominującej części agrarne i taka kultura dominowała, więc łatwo podsycać taki pseudokonflikt. Oczywistością jest również to, że kultura mieszczańska jest hegemonem współczesnej cywilizacji. Bardzo dobrze, że społeczeństwo się zmienia i rozwija. I tak – Open'er jest miejskim festiwalem i jeżeli jest postrzegany jako jeden z elementów zmian cywilizacyjnych – to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11096

Wydanie: 11096

Zamów abonament