Bohaterka z przypadku
To PiS sprawił, że Małgorzata Gersdorf przewodzi obrońcom sądów. Sami prawnicy woleliby chyba mieć innego lidera.
Wtorek 3 lipca. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego wygłasza wykład podczas uroczystości zakończenia roku na Uniwersytecie Warszawskim. „Dla mnie to dzień smutny – kończy się pewna epoka sądownictwa i niezależności organizacyjnej Sądu Najwyższego; moja – zapisana w konstytucji – kadencja zostaje brutalnie przerwana"; „Ofiarą bezwzględnej walki politycznej zawsze są sądy, jako najsłabsza z władz"; „Prawnikom nie wolno milczeć w obliczu zła" – przemawia prof. Małgorzata Gersdorf, a studenci reagują aplauzem.
– Piękne przemówienie. Naprawdę piękne. To jest tak sprawnie napisane, że mam wątpliwości, czy to ona jest autorką – mówi jeden z obecnych na sali prawników. – Nigdy wcześniej nie popisywała się takimi zdolnościami oratorskimi.
Dom pełen prawników
Gersdorf stała się twarzą oporu wobec zmian w sądownictwie, ale w tej roli obsadzili ją nie koledzy prawnicy ani partie opozycyjne, lecz sam obóz władzy. Tajemnicą poliszynela jest niechęć, jaką odczuwa w stosunku do niej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zdaniem dobrze zorientowanych obniżenie wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego i związane z tym przeniesienie blisko 40 proc. z nich w stan spoczynku służyło właśnie pozbyciu się tej jednej osoby.
Pani profesor ustąpić nie chce. Tłumaczy, że konstytucja gwarantuje jej pełnienie stanowiska do 2020 r. Zaczyna się przeciąganie liny....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta