Kiedy leasingodawca rozpozna przychód z odsetek
Kapitałowa część raty leasingowej nie wpływa na wynik finansującego. Powinien w nim wykazać część odsetkową na koniec każdego okresu rozliczeniowego ustalonego w umowie z korzystającym.
- Spółka z o.o. jako finansujący zawiera umowy leasingu finansowego. Umowy są rozliczane w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Korzystający są zobowiązani do zapłaty na rzecz spółki opłat leasingowych za takie właśnie okresy. Czy spółka powinna rozpoznać przychód z tytułu części odsetkowej opłaty leasingowej w ostatnim dniu okresu, za który należna jest ta opłata? – pyta czytelnik.
Umowa leasingu to umowa nazwana w kodeksie cywilnym, a także każda inna umowa, na podstawie której finansujący oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na określonych warunkach korzystającemu, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów (zob. art. 17a pkt 1 ustawy o CIT).
Leasing finansowy reguluje art. 17f ustawy o CIT....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta