Czego uczą włoscy populiści
MAciej Stańczuk Opuszczenie strefy euro nie wydaje się dzisiaj prawdopodobnym scenariuszem dla Włoch – pisze doradca zarządu Lewiatana.
Włochy rozpoczęły właśnie wyjątkowy eksperyment, który z ciekawością obserwowany będzie w całej Unii Europejskiej. Utworzenie rządu składającego się z populistów prawicowych i lewicowych jest czymś, czego nie widziano nigdzie wcześniej w Europie. Co może przynieść ten eksperyment? Tego z pewnością dzisiaj nikt nie może powiedzieć, ale wiele wskazuje na to, że albo zobaczymy kontynuację w rodzaju więcej tego, co już było, albo totalną katastrofę gospodarczą Włoch.
Przed uformowaniem rządu tej pozornie egzotycznej koalicji skrajnie lewicowych populistów Ruchu 5 Gwiazd komika Beppe Grillo oraz prawicowej Ligi wielu obserwatorów spodziewało się katastrofy. Szef tego drugiego ugrupowania – od lat zakorzenionego w głównym nurcie włoskiej polityki – Mateo Salvini snuł otwarte rozważania o wyprowadzeniu Włoch ze strefy euro i przywróceniu tego, co populiści nazywają suwerennością monetarną. Tymczasem po kilku miesiącach funkcjonowania tej koalicji wydaje się, że wprawdzie zawsze katastrofa może się wydarzyć, ale raczej przez przypadek i nie jest już planowana przez architektów tej osobliwej koalicji.
Północ i Południe
Do zmiany władzy we Włoszech doszło zresztą w momencie, kiedy wprawdzie gospodarka powróciła na ścieżkę wzrostu (o 1,7 proc. w 2017 r.), ale jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta