I prezesem SN powinna być osoba spoza polityki
Jan Olszewski | Nie należy wracać do arbitralnego, ręcznego przydzielania spraw sędziom
Rz: Jak pan ocenia przeprowadzaną przez PiS reformę sądownictwa?
Jan Olszewski, adwokat, były premier RP: Sądy w Polsce muszą zostać zreformowane. To nie ulega wątpliwości dla nikogo, poza pewną częścią – górną – środowiska sędziowskiego. Reformy sądownictwa nie dokonuje się w ciągu kilku miesięcy, pół roku, roku. To długi proces wymagający daleko idących zmian. Jesteśmy dopiero przy rozwiązywaniu wstępnych problemów organizacyjnych, które mnożą się ze względu na tryb, w którym jest to załatwiane. Reforma sądownictwa jest dopiero przed nami. Naczelne jej założenie, jakim było zorganizowanie losowego przydziału spraw sędziów, to zasadnicza i podstawowa zmiana. Ona w związku z awariami systemu elektronicznego przechodzi pewien kryzys, ale nie jest to łatwa rzecz, której nie przeprowadzi się nawet w ciągu roku. Zmiany w sądownictwie będą trwały wiele lat, a może nawet dekadę.
Czy PiS może odstąpić od losowego przydziału spraw?
Nie można wrócić do ręcznego sterowania w przydzielaniu spraw, czyli przydzielania ich arbitralnie. To kluczowy element reformy, który, mimo że w praktyce może być trudny we wdrożeniu, to odstąpić od niego nie można.
Okazuje się, że po wylosowaniu składów kierownictwo sądów będzie mogło jeszcze ten skład zmienić.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta