Każdy rak z własnym centrum
Służba zdrowia | Projekt sieci szpitali onkologicznych zakłada centralizację leczenia operacyjnego i decentralizację radioterapii.
Wyniki leczenia onkologicznego są nawet 12 proc. gorsze niż w większości państw europejskich. To powoduje, że blisko milion Polaków z nowotworem ma mniejsze szanse na właściwe leczenie niż chorzy z zachodu Europy. By wyrównać ich szanse, resort zdrowia planuje rewolucję w ich leczeniu. Powstanie sieć szpitali onkologicznych, z których każdy ma się specjalizować w innym rodzaju nowotworu.
Zabieg w szpitalu, terapia w przychodni
Rozproszenie opieki nad chorymi na raka, których co roku przybywa w Polsce ok. 163 tys., skrytykowała NIK w raporcie z lutego 2018 r. dotyczącym leczenia raka. Inspektorzy stwierdzili, że zamiast objąć chorego kompleksową opieką, jedne ośrodki operują, drugie leczą chemią, a trzecie naświetlają. I zalecili wprowadzenie opieki skoordynowanej na wzór zachodni.
Projekt „Koncepcji organizacji i funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej", do którego dotarła „Rzeczpospolita", zakłada dwukierunkowy system opieki zdrowotnej: najcięższe przypadki operowane będą w ośrodkach o najwyższym poziomie referencyjności, a radio- i chemioterapia ma się odbywać w przychodniach jak najbliżej miejsca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta