Innowacje ratunkiem dla branży
Katarzyna Byczkowska Najważniejsze wyzwania dla przemysłu chemicznego w UE to dostęp do taniego surowca, koszty energii oraz unijne regulacje – wylicza nowa dyrektor zarządzająca BASF Polska.
Rz: Ostatnia inwestycja BASF w Polsce to wybudowana przed czterema laty fabryka katalizatorów w Środzie Śląskiej. Jakie są dalsze plany rozwoju koncernu na naszym rynku?
Firma BASF Polska liczy 26 lat. W tym czasie spółka dynamicznie się rozwijała. Dzięki budowie nowej fabryki koło Wrocławia w ostatnich kilku latach podwoiliśmy liczbę pracowników w Polsce do ponad 800 osób, znacznie zwiększyliśmy też sprzedaż. Zakład katalizatorów BASF w Środzie Śląskiej jest najnowocześniejszym obiektem tego typu należącym do firmy BASF w Europie. Jest wysoce wyspecjalizowany, a do tego wpisuje się w naszą strategię zrównoważonego rozwoju, ponieważ katalizatory, zmniejszając emisję spalin, poprawiają jakość powietrza. Planujemy dalsze inwestycje w fabryce, prace już się rozpoczęły. Powierzchnia zakładu zwiększy się o około 14 tys. mkw., czyli o ponad 50 proc. obecnego obszaru produkcyjnego, a liczba zatrudnionych tam pracowników wzrośnie o ok. 30 proc. w perspektywie dwóch lat. Cały czas prowadzimy też działalność w dwóch innych polskich lokalizacjach: mamy magazyn chemii budowlanej w Śremie koło Poznania i produkcję domieszek do betonów w Myślenicach koło Krakowa.
Jakie znaczenie ma Polska dla koncernu, który działa globalnie?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta