Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Paszporty na ratunek przed Hitlerem

25 sierpnia 2018 | Plus Minus | Piotr Zaremba
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Działania polskich dyplomatów w Szwajcarii w czasie wojny to fantastyczna, budująca historia tajnego polsko-żydowskiego sprzysiężenia na rzecz ratowania ludzkiego życia - mówi Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Witolda Pileckiego.

Plus Minus: Sejm połączył w lipcu Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego z Instytutem Solidarności i Męstwa. Pan będzie teraz kierował powstałym jednym Instytutem Witolda Pileckiego. Chyba od początku było jasne, że te instytucje powinny działać razem?

Jeśli chodzi o pamięć, mamy do czynienia z zaniedbaniami państwa sięgającymi kilkudziesięciu lat. Ogrom zadań wymaga sprawnej instytucji. Połączenie dwóch, które mają już spory dorobek badawczy i organizacyjny, to idealne rozwiązanie. Pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze podatnika. Warto przypomnieć, że za połączeniem głosowali zarówno parlamentarzyści PiS i Kukiz'15, jak i PO.

ISiM to miała być przede wszystkim instytucja rekomendująca do odznaczeń ludzi, którzy ukrywali polskich obywateli przed terrorem, pomagali im.

Tak, i swoje zadanie wykonał. Razem z Kancelarią Prezydenta RP pracujemy nad tym, aby na jesieni uhonorowano pierwsze osoby. Z kolei Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami ma na koncie kilka sukcesów związanych z badaniem archiwów i ich udostępnianiem w języku angielskim, z projektem „Zapisy terroru" na czele.

Jest też wątek edukacyjny.

Tak, choćby projekt „Moje miasto. Moja historia". W mniejszych miejscowościach młodzież na podstawie publikowanych przez nas źródeł dociera do ludzi, do miejsc, do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11137

Wydanie: 11137

Zamów abonament