Blockchain a prawa własności intelektualnej
Najbardziej spektakularnym i budzącym emocje zastosowaniem technologii blockchain jest bitcoin. Technologia ta może być wykorzystywana także w innych obszarach. Podejmowane są próby wykorzystania jej do ochrony i zarządzania prawami autorskimi. Widoczny jest też trend patentowania rozwiązań opartych na blockchainie.
Plagiatowanie utworów jest częstym zjawiskiem, problemem zaś – ustalenie i wykazanie autorstwa utworu. Technologia blockchain mogłaby temu zaradzić.
Narzędzie wykazania autorstwa utworu
Ochrona praw autorskich do utworu nie wymaga spełnienia żadnych formalności, nie jest konieczna rejestracja czy umieszczenie notki copyrightowej. Prawo autorskie przysługuje twórcy. Przyjmuje się, że twórcą jest osoba fizyczna, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu. Dopóki twórca nie ujawnił swojego autorstwa, w wykonywaniu prawa autorskiego zastępuje go producent lub wydawca, a w razie ich braku – właściwa organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.
Obecnie kilka startupów oferuje możliwość zarejestrowania informacji o danym utworze na blockchainie. Informacja o utworze, jego autorze i dacie powstania przechowywana jest w sieci blockchain, a unikalny szyfr sprawia, że zmodyfikowanie tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta