Barokowa perełka z Okiem Opatrzności
Kamienica z duszą | Rynek 7 w Lądku Zdroju jerzy ziemacki
Najstarsze barokowe domy przy prostokątnym rynku w Lądku Zdroju pochodzą z XVIII wieku. Wśród nich wyróżnia się bogato dekorowana kamienica narożna pod dzisiejszym adresem Rynek 7. Frontowa elewacja została ozdobiona wyobrażeniem Oka Opatrzności na zwieńczeniu, co prawdopodobnie miało zapewniać opiekę i pomyślność mieszkańcom. W przeciwieństwie do kilku innych przyrynkowych kamienic ta zachowała oryginalne podcienie. Nie znamy architekta, ani pierwszego właściciela obiektu, pewne jest, że kamienica stała już w północnej pierzei Rynku, gdy miasto słynące z uzdrowiskowych wód odwiedzał poeta Johann Wolfgang von Goethe, spędzający tutaj 41. urodziny w 1790 roku, czy późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych – John Adams.
W sąsiedztwie urokliwej kamienicy pod adresem Rynek 7 znajdują się podobne domy mieszczańskie z epoki. Na uwagę zasługuje dawny dom rzeźbiarza lądeckiego Michała Klahra (nr 1), dom z dekorowaną elewacją rokokową (nr 4), a także okazały dom z symbolami kupieckimi – kaduceuszem i wagą (nr 5). W pierzei wschodniej i południowej stoją obecnie młodsze domy z XIX wieku. Na podziw zasługuje również pobliska apteka z wmurowaną datą 1784 – wtedy miasto otrzymało przywilej posiadania farmaceuty. Pierwszy ratusz w rynku został zniszczony przez wielki pożar, z którym miasto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta