Pożyczki: uzupełnienie, a nie substytut oferty bankowej
finansowanie | Firmy pożyczkowe na ogół pożyczają stosunkowo niewielkie kwoty na krótki okres. Koszt takiego finansowania jest często wyższy niż bankowego, ale jest limitowany przez ustawę o kredycie konsumenckim.
Jak mówi Jarosław Ryba, prezes Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, w latach 2015-2018 rynek pozabankowego sektora kredytu konsumenckiego był jednym z silniej regulowanych sektorów polskiej gospodarki. Regulacje wprowadzone w życie w marcu 2016 r., dotyczące kredytu konsumenckiego, m.in. zmniejszyły maksymalne pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego. Zgodnie z tymi przepisami została obniżona maksymalna cena kredytu konsumenckiego oraz wprowadzono wymogi prawno-organizacyjne, które musi spełniać firma udzielająca pożyczek. Obecnie za instytucję pożyczkową uznaje się tylko te firmy, które działają w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej i mają co najmniej 200 tys. zł kapitału zakładowego w całości pokrytego ze środków pieniężnych.
- Ponadto ustawa wprowadziła próg maksymalnych kosztów windykacyjnych na podstawie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego. Oznacza to, że obecnie maksymalne koszty windykacyjne, do których zalicza się czynności związane z windykacją niespłaconych przez klienta należności, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta