Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rysowanie nowych granic

31 sierpnia 2018 | Świat | Anna Słojewska
Most na rzece Ibar dzielący miasto Mitrovica na część albańską (na południu) i serbską. Niektórzy chcieliby region na północ od Inbaru przyłączyć do Serbii  w zamian za przyłączenie do Kosowa terenów zdominowanych przez Albańczyków
autor zdjęcia: Adam Berry
źródło: Bloomberg News
Most na rzece Ibar dzielący miasto Mitrovica na część albańską (na południu) i serbską. Niektórzy chcieliby region na północ od Inbaru przyłączyć do Serbii w zamian za przyłączenie do Kosowa terenów zdominowanych przez Albańczyków
źródło: Rzeczpospolita

Serbia chce korekty granicy z Kosowem. Zwycięzcą w tej rozgrywce może być Władimir Putin.

Anna Słojewska z Brukseli

Na trwającym w Wiedniu nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE po raz pierwszy pojawia się temat możliwej korekty granic, zwanej też wymianą terytoriów, między Serbią i Kosowem. Prisztina miałaby się zgodzić na oddanie części zamieszkanej przez Serbów, w zamian za co dostałaby być może od Belgradu przygraniczny kawałek zamieszkany przez Albańczyków. To pomysł prezydenta Serbii Aleksandara Vuczicia, który bardzo chce normalizacji stosunków z Kosowem. Bo bez niej nie ma szans wejść do UE. Bruksela nie zgadza się bowiem na przyznanie takiego statusu krajom, które mają otwarte konflikty graniczne. Vuczić obecną sytuacją nazywa „zamrożonym konfliktem".

– Pewnego dnia ktoś będzie chciał go odmrozić i wtedy będzie wojna. A nikt wojny nie chce – stwierdził serbski przywódca kilka dni temu na organizowanym przez Austriaków forum w Alpbach.

Wtórował mu przywódca Kosowa. – Chcemy uspokoić naszych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11142

Wydanie: 11142

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament