Reformę najmocniej odczują nauczyciele
edukacja | Awans zawodowy potrwa dłużej, jednolite pensum, nowy system ocen pedagogów - to najważniejsze zmiany.
Rok szkolny 2018/2019 to także drugi rok wprowadzania zmian w systemie edukacji. W likwidowanych gimnazjach pozostanie ostatni rocznik. Szkoła podstawowa ponownie będzie liczyła osiem klas. Wdrażana będzie także nowa podstawa programowa w klasach II, V i VII.
W szkolnych ławach 3 września zasiądzie 4,5 mln uczniów w blisko 24 tys. szkół. W podstawówkach będzie się uczyć ponad 3 mln dzieci, w tym w I klasie około 361 tys. W szkołach średnich – ponad milion osób. Z kolei w szkołach branżowych – 113 tys. uczniów. Do klasy III gimnazjum ma uczęszczać ok. 355 tys. uczniów. W szkołach policealnych nowy rok szkolny rozpocznie ok. 226 tys. słuchaczy, a w liceach ogólnokształcących dla dorosłych 146 tys.
Poniedziałek to także pierwszy dzień zajęć dla ponad 1,4 mln przedszkolaków w ok. 22 tys. placówek.
Co się zmieni?
Etat zamiast umowy-zlecenia. Od 1 września zarówno w szkołach publicznych, jak i niepublicznych nauczyciele mają być zatrudniani wyłącznie na podstawie umowy o pracę, zgodnie z ustawą – Kodeks pracy. Przepis ten będzie miał zastosowanie do zatrudniania na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje pedagogiczne (w tym osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze zajęć). Podstawa prawna: art. 10a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (DzU z 1982 r. nr 3, poz. 19) dodany ustawą o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta