Tylko właściwie umocowany pełnomocnik zastąpi płatnika
Sąd administracyjny odrzuci skargę przedsiębiorcy, który w wyznaczonym terminie nie uzupełni jej braków formalnych. Takim brakiem może być nieprawidłowo sporządzone pełnomocnictwo dla radcy prawnego czy adwokata.
- Jestem członkiem zarządu spółki z o.o. W lipcu złożyliśmy skargę do sądu na decyzję ZUS w sprawie odmowy ustalenia ratalnej spłaty składek. Problem w tym, że nie została nawet rozpoznana merytorycznie, bo sąd zarzucił wadliwe złożenie pełnomocnictwa przez radcę prawnego – rzekomo brak było daty i miejsca sporządzenia odpisu, a sąd przysłał wezwanie do uzupełnienia braków. Czy można podważyć odrzucenie skargi? – pyta czytelnik.
Szanse na zakwestionowanie postanowienia sądu o odrzuceniu skargi są znikome. Rozwiązaniem może być ponowne złożenie przez spółkę wniosku o rozłożenie zaległych składek na raty.
Jak wynika ze stanu faktycznego, spółka ubiega się w ZUS o rozłożenie płatności zaległych składek na raty. Taką możliwość przewiduje art. 29 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1778 ze zm.). Określa on, że ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie, ZUS może – na wniosek dłużnika – odroczyć termin płatności należności z tytułu składek oraz rozłożyć należność na raty, uwzględniając możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych. Udzielenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta