Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Udział w spółce cywilnej bez ubezpieczeń w ZUS

13 września 2018 | Kadry i Płace | Łukasz 
Chruściel

Wspólnik spółki cywilnej staje się przedsiębiorcą, gdy podejmuje i wykonuje działalność gospodarczą, a nie dlatego, że przystępuje do spółki. Ubezpieczeniom społecznym podlega on nie z racji uczestnictwa w spółce, lecz samodzielnie – na skutek prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o takiej działalności. Zatem wspólnik spółki cywilnej, który nie wykonuje działalności gospodarczej, nie jest przedsiębiorcą i nie ma podstawy do ubezpieczenia społecznego.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 17 kwietnia 2018 r. (II UK 58/17).

Odwołujący się był zatrudniony na umowę o pracę do 31 grudnia 2014 r. Z tego tytułu był objęty ubezpieczeniem chorobowym. W trakcie trwania stosunku pracy rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej jako wspólnik spółki cywilnej. W kilka dni po ustaniu zatrudnienia stał się niezdolny do pracy. ZUS wydał jednak decyzje odmawiające prawa do zasiłku za okres niezdolności do pracy. Podnosił, że odwołujący się jest wspólnikiem spółki cywilnej, więc kontynuuje działalność zarobkową. Z tego powodu nie przysługiwało mu prawo do zasiłku. Odwołujący się wskazywał, że faktycznie nie prowadził działalności ze względu na stan zdrowia oraz brak czasu, a spółką zajmował się drugi wspólnik.

Sąd rejonowy oddalił odwołanie. Podzielił argumentację ZUS, że w związku z kontynuowaniem działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, nie przysługuje mu prawo do zasiłku po zakończeniu ubezpieczenia pracowniczego. Zdaniem sądu potwierdzał to fakt, że spółka została zarejestrowana w CEiDG w listopadzie 2013 r. i nie została zawieszona ani zamknięta, a jednym z jej wspólników był odwołujący się. Odwołujący się wniósł apelację do sądu okręgowego, która została oddalona.

Odwołujący się złożył do Sądu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11153

Wydanie: 11153

Spis treści
Zamów abonament