Sygnalista legalnie złamie zakaz
WYJĄTKI Pracownik może wykorzystać tajemnicę przedsiębiorstwa, aby ujawnić nieprawidłowości, uchybienia lub działania z naruszeniem prawa. Musi jednak działać dla ochrony interesu publicznego, a nie własnego. Powinien też wcześniej wykorzystać wewnętrzne procedury interwencji.
Nowelizacja wprowadziła w art. 11 ust. 7 ustawy wyjątki od zakazu ujawniania i wykorzystywania tajemnicy przedsiębiorstwa > patrz ramka. Dotyczą one czterech sytuacji. Przyjęte rozwiązanie budzi jednak obawy co do zbytniego osłabienia ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa.
Swoboda wypowiedzi
Najwięcej niepewności towarzyszy temu, jak rozumieć możliwość posłużenia się tajemnicą przedsiębiorstwa w ramach korzystania ze swobody wypowiedzi. Uzasadnienie projektu ustawy odsyła w tym zakresie do art. 54 ust. 1 Konstytucji, według którego „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji". Zatem w zamierzeniu autorów projektu nowelizacji swoboda wypowiedzi powinna być rozumiana bardzo szeroko. Dyrektywa przewidziała jednak takie wyłączenie (w art. 5) dla wykonywania prawa do wolności wypowiedzi i informacji określonego w Karcie Praw Podstawowych, w tym poszanowania wolności i pluralizmu mediów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta