Nawet chroniony członek zarządu nie wróci na etat
Sąd pracy może odmówić przywrócenia odwołanego członka zarządu spółki do pracy w tym organie, gdy uzna to za niezgodne z zasadami współżycia społecznego lub społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa. Nie pomoże wtedy ani ciąża, ani wiek przedemerytalny.
Stosunek pracy jest odrębnym stosunkiem prawnym od członkostwa w zarządzie spółki kapitałowej. W jego zakresie członek zarządu jest osobą trzecią względem spółki. O treści jego praw pracowniczych decyduje natomiast treść stosunku pracy.
Kodeks spółek handlowych przewiduje, że członek zarządu może zostać w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników / rady nadzorczej. Nie pozbawia go to jednak roszczeń ze stosunku pracy. Dlatego też dla oceny rozwiązania umowy o pracę z członkiem zarządu spółki i związanych z tym roszczeń istotne znaczenie mają przepisy prawa pracy.
Powrót do pracy...
Każdy pracownik, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony za wypowiedzeniem, może żądać uznania tego wypowiedzenia za bezskuteczne, a po rozwiązaniu umowy – przywrócenia do pracy lub zasądzenia odszkodowania. Wybór między tymi roszczeniami należy co do zasady do bezprawnie zwolnionego.
W orzecznictwie sądowym występowała rozbieżność odnośnie możliwości żądania przywrócenia do pracy przez członka zarządu spółki. Ostatecznie w uchwale 7 sędziów z 16 maja 2012 r. (III PZP 3/12) Sąd Najwyższy uznał, że w przypadku rozwiązania z naruszeniem prawa umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej odwołanym na podstawie art. 203 § 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta