Leasing czy wynajem auta
Firma | Sprawdzamy najbardziej optymalny sposób pozyskania nowego pojazdu dla małej firmy Anna Ogonowska-Rejer
Pojęcia wynajmu długoterminowego i leasingu są nadal często mylone. Pomiędzy obiema tymi metodami finansowania floty istnieje sporo różnic. Trzeba je poznać, aby wybrać najbardziej optymalny sposób na pozyskiwanie nowych samochodów dla firmy.
Leasingodawcy oferują dwa rodzaje leasingu – operacyjny i finansowy. Decydując się na leasing, trzeba szczególnie przeanalizować kwestie związane z wykupem auta, wysokością miesięcznego czynszu oraz odpisami amortyzacyjnymi.
W przypadku leasingu operacyjnego przez cały okres leasingu spłaca się utratę wartości samochodu, w efekcie czego cena wykupu stanowi realną wartość pojazdu w momencie wygaśnięcia umowy.
Dlatego zakup auta po zakończeniu kontraktu nie jest obligatoryjny, a firma może podpisać umowę na użytkowanie nowych pojazdów. W związku z tym miesięczna rata za użytkowanie samochodu jest znacznie mniejsza niż w przypadku leasingu finansowego.
W przypadku leasingu finansowego swoistą rekompensatą za wyższe miesięczne raty jest możliwość wykupu samochodu po cenie znacznie niższej niż jego rynkowa wartość. Leasing finansowy zakłada również, że bezwzględnie leasingobiorca pod koniec umowy staje się posiadaczem samochodu.
Umowa leasingowa w leasingu operacyjnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta