Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grafik na część etatu może być bardziej elastyczny

04 października 2018 | Kadry i Płace | Elżbieta Młynarska-Wełpa
Obliczenie wymiaru czasu pracy dla jednomiesięcz-nych okresów rozliczeniowych pokrywających się z miesiącami kalendarzowymi w 2018 r.
źródło: Rzeczpospolita
Obliczenie wymiaru czasu pracy dla jednomiesięcz-nych okresów rozliczeniowych pokrywających się z miesiącami kalendarzowymi w 2018 r.
Obliczenia wymiaru czasu pracy dla czteromiesięcznych okresów rozliczeniowych  w 2018 r.
źródło: Rzeczpospolita
Obliczenia wymiaru czasu pracy dla czteromiesięcznych okresów rozliczeniowych w 2018 r.
Obliczenia wymiaru czasu pracy dla sześciomiesięcznych okresów rozliczeniowych  w 2018 r.
źródło: Rzeczpospolita
Obliczenia wymiaru czasu pracy dla sześciomiesięcznych okresów rozliczeniowych w 2018 r.

PLANOWANIE | Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy nie należy ustalać z góry sztywnego rozkładu czasu pracy – np. że będą pracować w poniedziałki, środy i piątki po 8 godzin. Pracodawca będzie miał większą swobodę w planowaniu harmonogramów, gdy przyjmie założenie, że robocze mogą być dla nich różne dni tygodnia. Elżbieta Młynarska-Wełpa

Czas pracy to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 kodeksu pracy). Z jednej strony to krótka definicja, która powinna wszystko wyjaśniać. Z drugiej jednak jest to sformułowanie, którego wielu pracodawców i pracowników nie rozumie. Skąd więc wiadomo, co tak naprawdę stanowi czas pracy?

Praca i przerwy

Co do zasady można przyjąć, że jest to czas, gdy pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy, świadcząc umówioną pracę zgodnie z zawartą umową o pracę lub pozostaje w gotowości do jej świadczenia, oczekując na wskazówki i polecenia przełożonego.

Wliczanie do czasu pracy okresów jej faktycznego wykonywania nie budzi wątpliwości. Inaczej jest z przerwami w pracy oraz nieobecnościami, za które podwładny zachowuje prawo do wynagrodzenia.

W praktyce można wymienić niektóre przerwy jako okresy nieświadczenia pracy, zaliczane do czasu pracy. Chodzi m.in. o:

- przerwy w pracy – przy co najmniej 6-godzinnym dobowym wymiarze czasu pracy (art. 134 k.p.) na spożycie posiłku oraz regenerację sił, trwające nieprzerwanie 15 minut,

- przerwy w pracy na karmienie dziecka piersią, przysługujące pracownicy, której dobowy wymiar czasu pracy wynosi nie mniej niż 4 godziny dziennie (art. 187...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11171

Wydanie: 11171

Spis treści
Zamów abonament