Mniej godzin do przepracowania
HARMONOGRAM Święto przypadające w sobotę lub w inny dzień wolny wyznaczony dla zachowania 5-dniowego tygodnia pracy obniża wymiar czasu pracy również w przypadku niepełnoetatowców. Nie oznacza to jednak, że trzeba im za taką sobotę oddać inny dzień wolny.
Wyliczenie wymiaru czasu pracy dla osoby zatrudnionej na cały etat zwykle nie stanowi problemu. Wielu pracodawców ma natomiast problem z rachunkami, gdy dotyczy to pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Sobotnie święto
Szczególnie dużo trudności sprawia ustalenie liczby godzin do przepracowania w miesiącach, w których święto przypada w sobotę. W 2018 r. mamy za sobą taką sytuację w styczniu.
Ku zdziwieniu wielu pracowników, osobie zatrudnionej na część etatu nie należy się za to dodatkowy dzień wolny. Wynika to z faktu, że wyliczając dla nich godziny do przepracowania w poszczególnych miesiącach (lub okresach rozliczeniowych) powinno się opierać na iloczynie wymiaru czasu pracy, zgodnie z umową o pracę, i liczbie godzin do przepracowania obowiązującej pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w danym okresie.
Liczba dni wolnych, która wynika z dni świątecznych przypadających w danym okresie, zawiera się w wymiarze godzin do przepracowania. Dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy nie trzeba więc dokonywać dodatkowych przeliczeń z tym związanych. Tym samym poszczególnym osobom zatrudnionym na część etatu na każdy okres rozliczeniowy należy ustalać wymiar czasu pracy indywidualnie – zgodnie z ich umową o pracę – jako proporcjonalny względem pełnego etatu. Trzeba przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta