Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie 5G: czas na dyskusję

04 października 2018 | Ekonomia | Urszula Zielińska
≥Sieci 5G są dziś w fazie testów. Rząd dopiero przedstawi koncepcję ich budowy w Polsce
źródło: AdobeStock
≥Sieci 5G są dziś w fazie testów. Rząd dopiero przedstawi koncepcję ich budowy w Polsce

Patronat „Rz" | O koncepcji jednej sieci nowej technologii i konwergencji, czyli przyszłości, oraz „tu i teraz" telekomunikacji rozmawiano podczas debaty zorganizowanej przez DNB Bank Polska. Urszula Zielińska

 

Wśród głównych trendów na telekomunikacyjnym rynku, obok konsolidacji, nowych regulacji, internetu rzeczy i cyfrowej transformacji, są konwergencja i technologia 5G. – Do konsolidacji dochodzi głównie między operatorami sieci kablowych bądź telewizjami kablowymi (CATV), które starają się zwiększyć rynkową siłę, ale również między operatorami stacjonarnymi i komórkowymi. Szczególnym przykładem konwergencji jest integracja między CATV a firmami z sektora mediów, których siła w postaci treści jest coraz bardziej widoczna (szwedzka Telia stara się przejąć biznes telewizyjny Bonniera). W przypadku 5G mamy do czynienia z procesem decyzyjnym, który ukształtuje przyszłość branży – mówiła Anette Fischer, dyrektor biura komunikacji i technologii w DNB ASA.

Trendem, który DNB widzi na Starym Kontynencie, jest również sprzedaż infrastruktury wież i anten telekomunikacyjnych przez niektórych operatorów. Stanowi ona okazję dla infrastrukturalnych funduszy private equity, dla których w większym stopniu liczą się stabilne przepływy gotówkowe i dywidenda niż wzrost wyniku EBITDA, jak to ma miejsce w przypadku firm przeprowadzających wykupy lewarowane.

Szymon Adamczyk, dyrektor biura komunikacji i technologii w DNB Bank Polska, przypomniał szacunki przytaczane przez Marcina Cichego, prezesa Urzędu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11171

Wydanie: 11171

Spis treści
Zamów abonament