Od własnego laboratorium do innowacyjnych produktów
Od 200 tys. zł do nawet 10 mln zł dofinansowania mogą zdobyć przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na stworzenie u siebie przestrzeni służącej doskonaleniu produktów i usług.
Innowacyjność i konkurencyjność gospodarki, czy to regionalnej, czy też krajowej nieodzownie wiąże się ze zdolnością do tworzenia, a następnie ciągłego doskonalenia towarów, usług, procesów oraz stosowanych technologii. A to wymaga prowadzenia badań przemysłowych i prac rozwojowych, czyli tego, co w różnych tekstach kryje się pod literami R i D (jeżeli piszący odwołuje się do terminologii angielskiej) lub B i R, jeżeli skróty mają nawiązywać do języka polskiego.
W potocznym rozumieniu badania i prace rozwojowe mogą wydawać się tożsame i kojarzyć właśnie z rozwijaniem nowych produktów lub usług. W momencie, gdy działania te mają być istotą przedsięwzięcia dofinansowywanego ze środków publicznych (np. środków unijnych) ich rozróżnienie jest jednak bardzo ważne. Wynika to z innego poziomu dofinansowania (tzw. intensywności wsparcia) dla części prac, którą można zakwalifikować do badań przemysłowych (rozumiane raczej jako tworzenie czegoś zupełnie nowego, zdobywanie nowej wiedzy, odkrywanie) i innego dla tej, którą da się przypisać do prac rozwojowych (raczej pogłębianie dostępnej już wiedzy, jej wykorzystywanie w inny, nowatorski sposób,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta