Rozwiązać ręce krajowym producentom leków
Negocjatorzy walczą, by produkujący w Polsce zamienniki zagranicznych medykamentów mogli sprzedawać je poza Unią Europejską.
Resort zdrowia i polscy przedsiębiorcy walczą o zmiany w prawie europejskim, które umożliwiłyby krajowym producentom wytwarzanie leków generycznych, czyli odpowiedników tych objętych dodatkową ochroną patentową na rynki państw trzecich. Pod koniec lipca rząd wypracował stanowisko, którym mają się kierować przedstawiciele Polski w negocjacjach w UE.
Korzystają potentaci
Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia nr 469/2009 ws. dodatkowego świadectwa ochronnego dla produktów leczniczych – COM (2018) 317, który jest przedmiotem prac zarówno Parlamentu Europejskiego, jak i RE, czyli państw członkowskich. Dziś rozporządzenie związuje ręce przedsiębiorcom produkującym w Polsce, którzy chcieliby wytwarzać odpowiedniki leków objętych ochroną patentową, by wysyłać je do państw, gdzie ta ochrona już nie obowiązuje. Dodatkowe prawo ochronne, czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta