Polska zacieśnia współpracę z Nadrenią Północną-Westfalią
gospodarka | Najsilniejszy gospodarczo kraj związkowy Niemiec jest najważniejszą lokalizacją dla polskich przedsiębiorstw chcących inwestować za Odrą. To także brama mogąca ułatwić im ekspansję na kolejne zagraniczne rynki. Adam woźniak
Perspektywy wzajemnych relacji gospodarczych i wyzwania związane z nowymi obszarami dla transgranicznej współpracy były tematami II Konferencji Gospodarczej Polska – Nadrenia Północna-Westfalia 2018. Spotkanie pod hasłem: „Wspólnie dla przyszłości i innowacji" zorganizowane przez Agencję Inwestycji i Promocji – NRW.INVEST odbyło się w Warszawie 2 października. Zgromadziło przedsiębiorców z Polski i Niemiec, a także przedstawicieli władz obu krajów oraz instytucji mających wspierać rozwój gospodarczy.
Konferencję otworzył Stephan Holthoff-Pförtner, minister spraw federalnych i europejskich oraz spraw międzynarodowych Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW), podkreślając znaczenie polsko-niemieckiej współpracy. Na wiele podobieństw w obu gospodarkach wskazywał Christoph Dammermann, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Cyfryzacji i Energii NRW: – Chociażby orientacja przemysłowa na branżę chemiczną, meblową czy dostawców przemysłu motoryzacyjnego – powiedział. Wspomniał także o branży węgla kamiennego: – Wiele osób przyjechało z Polski do Niemiec, by pracować w górnictwie. To są korzenie naszej współpracy – dodał.
Mówił o tym również Jakub Wawrzyniak, konsul generalny RP w NRW. Jak stwierdził, stosunki między Polską a Nadrenią Północną-Westfalią mają długą historię i żyją nie tylko za sprawą współpracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta