Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak prezentować kapitały w bilansie

17 października 2018 | Rachunkowość | Andrzej Skórzewski
Elementy kapitałów własnych we wszystkich jednostkach,  bez względu na formę prawną
źródło: Rzeczpospolita
Elementy kapitałów własnych we wszystkich jednostkach, bez względu na formę prawną
źródło: Rzeczpospolita

SPRAWOZDAWCZOŚĆ | Kapitały stanowią odzwierciedlenie źródeł finansowania aktywów jednostki, czyli jej pasywa. Forma prawna jednostki ma wpływ jedynie na sposób ich prezentowania oraz stosowane nazewnictwo kapitałów własnych: podstawowy, zapasowy czy rezerwowy.

Kapitały w rachunkowości – wartościowo – odpowiadają zasobom majątkowym o wiarygodnie określonej wartości, powstałym w wyniku przeszłych zdarzeń, stanowiąc źródła finansowania tych zasobów. Jeżeli racjonalne jest założenie, że zasoby te spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych, wówczas spełniają warunek uznania ich za aktywa i wykazania w bilansie.

Bilansowo źródła finansowania dzielone są na: własne – kapitały (fundusze) własne – i obce. Te ostatnie obejmują zobowiązania jednostki wobec innych podmiotów lub są efektem obowiązkowego stosowania przez jednostkę nadrzędnych zasad rachunkowości – ostrożności i współmierności >patrz ramka.

Obce źródła finansowania jednostki obejmują zobowiązania i rezerwy na zobowiązania oraz bierne rozliczenia międzyokresowe.

Kapitały w rachunkowości stanowią odzwierciedlenie źródeł finansowania aktywów jednostki i zalicza się je do pasywów. Forma prawna jednostki ma wpływ jedynie na sposób prezentowania oraz stosowane w bilansie nazewnictwo kapitałów własnych: podstawowego, zapasowego i rezerwowego:

- Kapitał podstawowy odpowiada wartości zasobów majątkowych wniesionych do jednostki lub zadeklarowanych do wniesienia przez jej właścicieli.

- Kapitał zapasowy obejmuje wartość zasobów, wniesionych do jednostki na czas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11182

Wydanie: 11182

Spis treści
Zamów abonament