Jak prezentować kapitały w bilansie
SPRAWOZDAWCZOŚĆ | Kapitały stanowią odzwierciedlenie źródeł finansowania aktywów jednostki, czyli jej pasywa. Forma prawna jednostki ma wpływ jedynie na sposób ich prezentowania oraz stosowane nazewnictwo kapitałów własnych: podstawowy, zapasowy czy rezerwowy.
Kapitały w rachunkowości – wartościowo – odpowiadają zasobom majątkowym o wiarygodnie określonej wartości, powstałym w wyniku przeszłych zdarzeń, stanowiąc źródła finansowania tych zasobów. Jeżeli racjonalne jest założenie, że zasoby te spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych, wówczas spełniają warunek uznania ich za aktywa i wykazania w bilansie.
Bilansowo źródła finansowania dzielone są na: własne – kapitały (fundusze) własne – i obce. Te ostatnie obejmują zobowiązania jednostki wobec innych podmiotów lub są efektem obowiązkowego stosowania przez jednostkę nadrzędnych zasad rachunkowości – ostrożności i współmierności >patrz ramka.
Obce źródła finansowania jednostki obejmują zobowiązania i rezerwy na zobowiązania oraz bierne rozliczenia międzyokresowe.
Kapitały w rachunkowości stanowią odzwierciedlenie źródeł finansowania aktywów jednostki i zalicza się je do pasywów. Forma prawna jednostki ma wpływ jedynie na sposób prezentowania oraz stosowane w bilansie nazewnictwo kapitałów własnych: podstawowego, zapasowego i rezerwowego:
- Kapitał podstawowy odpowiada wartości zasobów majątkowych wniesionych do jednostki lub zadeklarowanych do wniesienia przez jej właścicieli.
- Kapitał zapasowy obejmuje wartość zasobów, wniesionych do jednostki na czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta