Nie było odliczenia, nie będzie podatku od darowizny
Wykup auta z leasingu na cele prywatne nie daje prawa do obniżenia VAT należnego o naliczony. Nieodpłatne przekazanie tego pojazdu w przyszłości nie będzie obciążone daniną.
Po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego przedsiębiorca wykupił samochód osobowy. Firma leasingowa wystawiła fakturę na potwierdzenie tej transakcji. Przedsiębiorca zamierza przekazać wykupione auto na cele osobiste i nie wprowadzać do ewidencji środków trwałych. Czy z faktury dokumentującej wykup tego auta nie ma prawa odliczyć podatku? Czy jeżeli w przyszłości podaruje to auto córce, to będzie musiał zapłacić VAT od nieodpłatnej dostawy towarów? – pyta czytelnik.
Umowa leasingu operacyjnego sprowadza się do używania rzeczy i pobierania pożytków, nie powoduje natomiast powstania prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Leasing jest usługą zdefiniowaną w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.
Po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy leasingu jednym z wariantów jest sprzedaż przedmiotu umowy leasingobiorcy. Opcja wykupu samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może skorzystać, ale nie musi. Przyjmuje się, że wykup...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta