Jak amortyzować środki trwałe z darowizny
Przedsiębiorca może kontynuować odpisywanie w koszty wartości otrzymanych nieodpłatnie składników majątku, tylko jeśli były w ten sposób rozliczane wcześniej u darczyńcy.
Przepisy umożliwiające zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych odnoszących się do środka trwałego otrzymanego w drodze darowizny przeszły w ostatnim czasie sporą rewolucję. Najpierw od 1 stycznia 2018 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja przepisów w tym zakresie, która wyłączyła możliwość uznawania za koszt takich odpisów amortyzacyjnych, jeżeli z tytułu otrzymania takiego środka trwałego podatnik skorzystał ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, a następnie, w trakcie roku podatkowego, przepisy te zostały ponownie znowelizowane na korzyść podatników.
Wahania ustawodawcy
Jeszcze do końca 2017 r. brak było w zasadzie ograniczeń uniemożliwiających zaliczanie do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych otrzymanych w drodze darowizny. Sytuacja ta zmieniła się od 1 stycznia 2018 r., gdy zaczął obowiązywać nowy przepis – art. 23 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nim nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych nabytych nieodpłatnie, jeżeli nabycie to korzysta ze zwolnienia od podatku od spadku i darowizn.
W praktyce regulacja ta zamknęła możliwość przekazywania sobie zamortyzowanych składników majątku między członkami najbliższej rodziny, a w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta