Inicjatywa należy do sprawcy
Wyrok karny, stwierdzający dobrowolne poddanie się odpowiedzialności nie podlega wpisowi do krajowego rejestru karnego.
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności jest instytucją niezwykle charakterystyczną dla polskiego prawa karnego skarbowego, w swej treści stanowi wyraz idei filozofii karania nastawionej zdecydowanie bardziej na odzyskanie uszczuplonej należności publicznoprawnej i spełnienie funkcji prewencyjnej niż na wywołaniu dolegliwości karnej u sprawcy przestępstwa, czy też wykroczenia skarbowego. Prawo karne skarbowe ma charakter autonomiczny, pozostaje samodzielnym aktem prawnym, wyodrębnionym z prawa karnego powszechnego poprzez oznaczenie szczególnego przedmiotu ochrony, jakim jest szeroko pojęty interes ekonomiczny Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego czy Wspólnoty Europejskiej. Wpływa to również na fakt, że prawo karne skarbowe ściśle związane jest z takimi gałęziami prawa jako prawo podatkowe, dewizowe i celne. Organy podatkowe, jak również inne organy, którym ustawa zapewnia prawno-karną ochronę, mają na celu jak najszybsze i możliwie jak najpełniejsze odzyskanie należnych im danin, a sam fakt ukarania sprawcy nie jest aż tak istotny. Wpływ na to ma zdecydowanie charakter naruszenia, jak również zwyczajne względy ekonomiczne.
Realizacja zamierzeń ustawodawcy możliwa jest poprzez zastosowanie licznych instytucji i narzędzi, w które ustawa została wyposażona. Jednym z ciekawszych rozwiązań, oferujących realną korzyść dla sprawcy w zamian za chęć kompromisowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta